Mednarodni teden preprečevanja zastrupitev s svincem

ZDRAVSTVENA VZGOJA OTROK IN  MLADINE

Mednarodni teden preprečevanja zastrupitev s svincem

Svinec je toksična kovina, ki je zaradi velike uporabnosti v bivalnem okolju ljudi zelo razširjena. Znani so njegovi številni škodljivi vplivi na zdravje, zlasti na nevrološki, kardiovaskularni, prebavni in hematološki sistem. Posebej ranljivi so majhni otroci.

Zgornja Mežiška dolina je zaradi dolgoletne tradicije pridobivanja in predelave svinca z njim močno obremenjena. Največ ga je naloženo v tleh, od koder najde pot v zrak, vodo in prehrano. Otroci so preko vseh teh poti lahko izpostavljeni svincu, zato je pomembno izogibanje prašenju ter dobra higiena – od umivanja rok, pranja hrane, do ureditve vzdrževanja in čiščenja bivalnih prostorov.

8. mednarodni teden preprečevanja zastrupitev s svincem, ki bo potekal med 25. in 31. oktobrom, bo pozival k opuščanju svinčene barve. Prodaja in proizvodnja svinčenih barv je namreč še vedno dovoljena v 60 % držav sveta, kar predstavlja trenutni in prihodnji vir izpostavljenosti svincu otrok in zaposlenih v industriji barv.

Odprava svinčene barve ima ključno vloga pri doseganju vsaj dveh ciljev trajnostnega razvoja:

• znižanje smrtnosti in obolevnosti zaradi kemičnega onesnaženja zraka, vode in tal do leta 2030;
  • do leta 2020 doseči okolju prijazno ravnanje s kemikalijami in vsemi odpadki in znatno  zmanjšati njihov izpust v zrak, vodo in tla ter s tem njihove škodljive vplive na zdravje ljudi in okolja (Vir: Nijz, OE Ravne na Koroškem)

Aktivnosti ob mednarodnem tednu preprečevanja zastrupitev s svincem bodo zaradi širjenja COVID-19 potekale prilagojeno aktualnim razmeram.

Zdravstveni dom Ravne – ZVC